PHP Nedir & Nasıl kullanılır ?

PHP Nedir & Nasıl kullanılır ?

PHPweb geliştiriciliğinde önemli bir yer tutan, web tabanlı programlama dillerinden biridir. “Personel Home Page”in kısaltmasıdır.

Web geliştiriciliğini aşağıdaki gibi kategorize edersek, PHP’nin hangi adımda neden gerektiğini ve kullanıldığını anlamak daha kolay olabilir.

 • Arayüz tasarımı
 • HTMLCSS ve Javascript ile arayüz tasarımının tarayıcıda gerçeklenmesi/çalışır hale getirilmesi
 • Bir programlama dili ile siteye/sisteme yazılım geliştirilmesi; PHP bu adımda yer almaktadır.

PHP olmaksızın, ilk 2 adımı izleyerek yapılan web siteleri statik olacaktır. Biraz daha açarsak site; bir panel yardımıyla güncellenemez, yeni içerik eklenemez, içerikler silinemez, herhangi bir değişiklik yapılamaz durumda olacaktır.

Günümüzde ise web sitelerinin içerikleri bir yönetim paneli yardımıyla kontrol edilmektedir. Yani işin içine bir programlama dili girer ve sistemi dinamik bir hale dönüştürür. Bu dinamikliği sağlayan en önemli web tabanlı programlama dili ise PHP’dir.

PHP, her programlama dilinde olduğu gibi kendi yorumlayıcısı ile beraber kullanılmaktadır. Apache adı verilen bu yorumlayıcı ile sunucunuzda PHP kodunu çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliğibilgisayar programcılığı veya bilişim sistemleriyle ilgili herhangi bir bölüm okuyan arkadaşlar bilirler; PHP ve .NET platformları sıkça karşılaştırılırlar. Bu karşılaştırmalar sonucunda PHP ile ilgili bazı yanlış varsayımlar oluşur.

Şunları belirtmek isterim ki, PHP;

 • Güvenlik açığı olan bir dil değildir,
 • Öğrenmesi .NET’e göre zor olan bir dil değildir,
 • .NET’den daha yeteneksiz bir dil değildir,

Ayrıca şunları da belirtmek isterim ki, PHP;

 • Güvenilir bir dildir,
 • Açık kaynak kodludur, dolayısıyla maliyeti ucuzdur,
 • Performansı oldukça iyidir,
 • Veri tabanları ile uyumludur, MySql gibi bir özel yardımcısı vardır,
 • Dünyadan en çok kullanılan web tabanlı programlama dilidir,
 • Ve tabii ki nesneye yönelik bir dildir.

Biz genelde “açık kaynak kodlu olmayı” “güvenlik açığı” şeklinde yorumlayan bir millet olduğumuz için PHP ile ilgili şunları da eklemek istiyorum; WordPress, Vbulletin, Joomla gibi birçok hazır içerik yönetim sistemi PHP ile yazılmıştır. Facebook gibi bir dev PHP kullanmaktadır.

PHP Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda bahsettiğim gibi PHP kendi yorumlayıcısı ile beraber kullanılır. Yorumlayıcı <?php ve ?>etiketlerinin yardımıyla php kodlarını yorumlar ve HTML çıktısı üretir, kullanıcıya gösterilen de zaten bu HTML çıktısıdır.

PHP yazabilmek için öncelikle bilgisayarınıza bazı localhost modüllerini yüklemeniz gerekir. Şanslıyız ki bu modülleri bir arada barındıran hazır programlar bulunmaktadır. Ben hazır program olarak xampp Server adlı programı kullanmaktayım.

PHP için Kullanılabilecek Editör/IDE Programları

Anlaşılır, düzenli ve hızlı kod yazabilmek için bazı editör programlarını kullanabilirsiniz.

Başlangıç düzeyi için NotePad++ iyi bir editördür. Oldukça geniş bir eklenti havuzu vardır. Tavsiye ederim.

Sublime Text, PHP yazan programcıların en çok kullandığı editörmüş.

NetBeans ve Eclipse birer IDE oldukları için, yani bir editör programına göre daha fazla modülü içlerinde barındırdıkları için, başlangıç seviyesinde tavsiye edilmezler. Daha geniş projeler geliştirirken kullanınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.