Adobe After Effects Nedir ?

Adobe After Effects Nedir ?

After Effects, benzer bir çok tasarım ve prodüksiyon yazılımına haiz Adobe firmasının yayınladığı video kompozisyon ve post-prodüksiyon programıdır.

Genellikle hareketli grafik yapımında kullanılan Adobe After Effects, benzer doğrusal olmayan video prodüksiyon programları Shake, Combustion gibi katman (layer) mantığıyla çalışır.

Projeye eklenen video, fotoğraf, vektörel grafik, müzik benzer biçimde her öğe ayrı bir katmanda yer alır ve diğer katmanlarla etkileşime geçer.

Avantaj ve dezavantajlarıPremiere, Final Cut, Avid şeklinde kurgu-montaj programlarından çok daha işlevsel olmasına rağmen, kompozisyon yazılımı özellikleri taşımış olduğundan, video kurgularken bu programlar kadar pratik değildir.

Ses kanalını gerçek zamanlı kullanmak zahmetlidir, video üzerinde kesme/yapıştırma, zamanda ileri/geri gitme şeklinde işlemler nispeten daha zor olsa gerek. Bundan dolayı çoğunlukla bir kurgu-montaj programıyla bir arada kullanılır.

Televizyonlarda izlediğimiz reklamlardan programların giriş jeneriklerine kadar geniş bir kullanım alanına ek olarak, profesyonel anlamda filmlerde özel efekt yaratmak için de kullanılabilir.

Photoshop, Flash, Premiere, Encore gibi piyasada sık kullanılan birçok Adobe gösterimı program ile son aşama uyumlu çalışabildiği için günden güne genişleyen kullanıcı kitlesine ve yazılım desteğine haizdir.

Mevcut efektlerinin ve filtrelerinin yanı sıra üçüncü parti yazılımlar ve eklentilerle de zenginleştirilebilen After Effects için internette çoğu ücretsiz olan sayısız kaynak bulmak mümkün.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.