Apple ile Samsung SON HABERLER

Apple ile Samsung SON HABERLER

Bundan iki ay önce ticaret, engelleme, ve vergi mevzuları için bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Apple’ın CEO’su Tim Cook, bir kez daha görüştü. İlgili görüşmenin bu seferki amacı Apple ile Samsung’un arasındaki “eşit olmayan” rekabet oldu.

ABD Birleşik Devletleri’nin Huawei şirketina uyguladığı yapmış oldurımların Samsung’a da yaradığını belirten Tim Cook, ABD Başkanı tarafından destek gördü. Zira Trump, Cook’un fikirlerini pozitif karşılıyor.

Apple ile Samsung arasındaki rekabet tamamen değişebilir

Çin’den ABD’ye gelen ürünler, 1 Eylül 2019’da yüzde 10’luk ek bir vergi yapmış oldurımına uğrayacak. 300 milyar dolarlık ithalat işlemlerinde uygulanacak olan yaptırım, Apple’ın bir numaralı adını rahatsız ediyor.

Esasen devrede olan yüzde 25’lik vergi, 250 milyar dolarlık ithalatları kapsıyor. Bunun üzerine bir de yeni yaptırım eklenince Apple’ın iyice zorlandığı ortaya çıktı. Bu bağlamda Trump’ın kapısını tekrar çalan Cook, bunun eşit olmayan bir rekabete sebep olduğunu söylemiş oldu

Apple ile Samsung arasındaki rekabet

Tim Cook’un kendisine ilettiği şikayetleri özetleyen ABD Başkanı, şöyle konuştu:

“Tim Cook ile çok iyi bir toplantı yapmış oldum. Tim Cook’a çok saygım var ve Tim benimle gümrük tarifeleri hakkında mevzuşuyordu. Kendisi, Apple’ın bir numaralı rakibi olan Samsung’un gümrük vergilerini ödemediği gerçeğinin doğru olduğu tezini desteklemek için delil olarak Samsung’un cenup Kore bazlı bir marka olduğunu belirtti”

“Apple eğer çok iyi bir şirket ile rekabet halindeyse ilgili vergileri ödemesi çok zor. Ne kadar iyi bir rakip diye sormuş oldum. Tim Cook, Samsung’un çok iyi bir rakip olduğunu, bir numaralı rakibin cenup Kore bazlı bir yer olduğunu ve çoğunlukla orayı kullandığını ve bu yüzden de tarifelere maruz kalmadığını dile getirdi”

Apple ürünlerinin çoğu Çin’de birleştiriliyor ve gerekli yerlerde piyasaya sürülüyor. Samsung ise üretimlerini çoğunlukla güney Kore’de ve Vietnam’da gerçekleştiriyor çünkü Apple’dan daha geniş bir tedarik zincirine haiz.

Eğer Donald Trump Tim Cook’un sitemlerini ciddiye alıp Apple’ın lehine bir adım atarsa, Apple ile Samsung arasındaki rekabet kökten değişebilir. Hatırlanacağı üzere Trump, Apple’ın ABD’de çok para harcayacağını ve bunun harika bulunduğunu söylemişti.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir