Botnet Nedir ?

Botnet Nedir ?

BotnetBotnet, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarda dağıtılıp bu yazılımı kullanan veya yükleyen bilgisayarlara çeşitli görevler vermeye yarayan saldırı amaçlı yazılımlardır. Bot kelimesi robot kelimesinin kısaltılmışıdır ve Botnet’in temeli DDoS saldırılarından oluşmaktadır.

En çok yazılımların yüklendiği zombie bilgisayarların yazılımcının belirlediği bir adres üzerine saldırı yapmak üzerine kullanılır. Sadece saldırı değil çeşitli amaçlar için kullanılabilir örneğin pop-up reklam tipi sayesinde istenilen adresin reklamı yapılabilir. Virüs şeklindeki yazılımlar ile kullanıcısının gizli şifreleri öğrenilebilinir.Spam tarzında rahatsız edici mailler gönderilebilir, istenilen siteye aynı anda bir çok zombie bilgisayardan giriş yapılarak sitenin kaldıramayacağı trafikler ile sitelerin kapanmasına neden olunabilir.

botnet-agi-300x127

İnternet kullanımının artması ile birlikte Botnet tarzındaki virüslerden kaçınmak da imkansız hale gelmiştir. Özel yazılımlar değil mp3ler, ekran resimleri, videolar veya çeşitli programlarda yer alan basit kod dizinleri bilgisayarınıza girdiğinde artık sizde bir zombie bilgisayarsınız. Daha doğrusu potansiyel bir saldırı askerisiniz. Çok spesifik programlar değil örneğin telefonlar için indirilen uygulamalar, ekran koyucular indirdiğimizde indirme sayısı arttıkça büyük bir Botnet ağı kurulur. Bu kadar bilgisayarı yönetebilen bir kişi istenilen siteye girilmesi, reklama tıklanılması, maile tıklamanılması ile üzerimizden yasal olmayan bir kazanç elde etmesini sağlıyoruz.

Bu tür sürekli güncellenen yazılımlardan kurtulmak çok zordur. Güvenlik firmaları bunu bir iş olarak yaparken Hackerlar bunu bir zevk için yapıyor. Bazen Botnet gözdağı vermek için bile kullanılıyor. Yazımının çok üst düzey bilgiler gerektirmemesi ve güvenlik olarak kesin bir çözümünün olmaması Botnet’i popüler kılıyor. Peki hiç mi çözüm yok ? Tabiki var, sisteminizi sürekli güncelleyin, antivirüs programları ile korunun , sadece güvenilir sitelerden dosya indirin vs. ancak tekrar söylüyorum maalesef bu çözümler %100 bir korumaya ulaştıramayacaktır sizleri.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.