Fireworks Nedir ?

Fireworks Nedir ?

Fireworks programı daha çok internette web tasarımı yapmaya, grafik sayfaları ve animasyonlar hazırlamaya imkân veren gelişmiş bir grafik programıdır.

Fireworks, Photoshop şeklinde gelişmiş özellikler içermez, onun benzer biçimde müstakil ve karmaşık resimler hazırlamakta güçlük çekebilirsiniz; fakat web tasarımı konusunda biroldukça seçenek sunar. Açılır pop-up menüler, animasyonlar, güçlü efektler (bu efektleri daha sonradan yükleyebileceğiniz değişik destek programlarıyla çoğaltabilirsiniz) ve bunun benzer biçimde bir çok imkânlarla estetik web sayfaları hazırlayabilirsiniz. Fireworks programının artı bir özelliği de Macromedya’nın tüm programlarıyla uyum içinde çalışmasıdır. Ek olarak, Photoshop dosyalarını desteklediği gibi Adobe’nin Illustrator, After Effect benzer biçimde grafik programlarının dosyalarını da ithal etmeye izin verir.

Neler yapabilirsiniz ?

Açıkçası, bir web sayfasını tamamen grafik tabanlı hazırlayabileceğiniz gibi, tek başına minik bannerlar, hareketli resimler de yapabilirsiniz. Aslında Fireworks programı, Photoshop ile Image Ready programının kısmen birleştirilmiş halidir dersek herhalde yanılmış olmayız. Ama fazladan özellikleri olduğu şeklinde ne olursa olsun Photoshop kullanmak isteyeceğiniz negatif yönleri de vardır.

Fireworks programında hazırlanan sitelerin iyi mi olduğu veya olacağı hakkında bir fikriniz yoksa www.Adobe.Com adresindeki ilgili bölümden programı indirip kurabilirsiniz. Sonra da programla gelen taslak siteleri inceleyerek bir düşünce elde edebilmeniz mümkün.

Bunun yanı sıra Fireworks programıyla hazırlanmış siteleri Dreamweaver programı tam destek sunar. Grafik linklerini değiştirebileceğiniz şeklinde yeni şeyler de eklemeniz böylece mümkün hale gelir. Ayrıca Fireworks’ta hazırladığınız grafikleri Flash’ta da çok güzel bir halde kullanabilirsiniz. Photoshop ile hazırlanmış PSD dosyalarını layer’ları bozulmadan Fireworks’te açıp düzenlemeler yapabilirsiniz. Üstelik Fireworks ile hazırladığınız bir bir internet sayfası taslağını PSD olarak kaydederek gene Photoshop içinde layer’lar şeklinde düzenlemeniz mümkündür.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.