Google Sitemizi Nasıl İndexler

Google Sitemizi Nasıl İndexler

Google Sitemizi Nasıl İndexler

        Google’ın üç tip arama motoru vardır: Adsense botu, Freshbot ve DeepCrawl botu.

  • Adsense: Bildiğimiz gibi sitemizde verdiğimiz reklamların yayınlamasında kullanılan bir bottur. Adsense botunun olduğu bir site çok fazla indekslenir. Bot siteye 15 dakikada bir uğrayarak sitenizde bir değişiklık var mı yok mu diye kontrol eder, indeksler ve gider. Adsense botu öyle her sitede bulunmaz. Ağırlıklı olarak adsense reklamları yayınlayan sitelerde yer alır. Adsense reklamı yayınlayan siteri kontrol ederek, reklam kodunda herhangi bir sorun var mı, site sahibi kodla oynamış mı, aldatmaca var mı, gibi soruların cevaplarını ararlar.

 

  • Freshbot: Sitemizin en güncel ve popüler sayfalarını indekslemekle uğraşır. Tabi bu da sitemizin popülerliği, yani çok ziyaret edilmesi ile doğru orantılıdır. Ziyaret süresi 1 veya 14 gün arasında değişir. Hürriyet, Milliyet gibi çok ziyaret edilen sitelerin içerikleri çok kısa aralıklarla indekslenir.

 

  • DeepCrawl: Sitemizi ayda bir indeksleyerek sitemizin son halini arama veritabanına kaydeder. Freshbot tarafından kaydedilmiş linkleri tamamı ile gezip siteyi indexler. Bu sizin sitenize girdiğiniz yeni bilgilerin neden Google’da bir ay sonra çıktığının göstergesidir. Sitemap’inizi bile yapmış olsanız bu durum çok fark etmez. Bu sebeple sabırlı olmalı, içerik eklemeye devam etmeli ve kaliteli back-link alma üzerine çalışmalısınız.

Google’ın arama indexlemesi için ve ayrı uygulamalar için farklı botları da vardır. Bu botlar sitemize bir şekilde ulaşırlar; bu ya bir backlink ya da bizim Google’a sitemizden ping atmamız yolu ile olabilir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.