Google Webmaster Manuel İşlemler Spam Kurtarma

Google Webmaster Manuel İşlemler Spam Kurtarma

Google Webmaster Manuel İşlemler Spam Kurtarma

Son zamanlarda seo çalışması yapan arkadaşların baş belası olmaya başlayana her üç kişiden birinde rastladığımız Google’ın sitenize uygulamış olduğu manuel spam işlemini kaldırma işlemini anlatacağım. Fakat önce bu konu hakkında bilgi sahibi olalım;

Sitenize Doğal Olmayan Bağlantılar

Bu sorun sitenize doğal olmayan, yapay, aldatıcı ya da arama sonuçlarını manipüle etmeye yönelik bağlantıları tespit eden Google çalışanlarının sitenize elle müdahale etmesidir.  Yani bu sorun genel olarak yanlış seo çalışması yapılmış sitelerde görülmektedir detaylara inersek ;

  • Aşırı backlink alımı,
  • Rakiplerinizin sizi şikayet etmesi,
  • Spam ya da filtreli sayfalardan alakalı ya da alakasız backlinkler edinmek,
  • Ücretli link satın almak ya da bu tarzda PR hususunu manipüle edici ağlara katılmak.

Yanlış seo çalışmalarının yan etkisi yani evet spama girmişim dediğiniz zaman sitenizdğe aşağıdaki maddeleri fark edersiniz.

  • Google indexi tamamen silinmiş olanlar
  • Hedef kelimede düşüş yaşamış olanlar

Manuel Spam İşleminden Kurtulma

Spam işleminden kurtulmak için öncelikle Google Webmaster Tools hesabınıza giriyorsunuz. Solda çıkan menüden Arama Trafiği sekmesinden Manuel İşlemlere tıklıyorsunuz. ve aşağıdaki gibi Sitenize doğal olmayan bağlantılar hata alıyorsunuz.

manuel-spam

Daha sonra sol menüdeki aynı sekme Sitenize Bağlantılar’e girip En çok bağlantı verenler kısmının altındaki diğer yazısına tıklıyoruz. Bu kısımda sitemize gelen bağlantılar mevcuttur buradaki siteleri inceleyip kalitesiz çöp siteleri ayıklayıp bilgisayarınızda not defterine alt alta kaydediyorsunuz. Kaydettiğiniz listeyi Google Disavow Tools yani google bağlantı red etme aracına gönderiyorunuz ve manuel işleme geri dönüp inceleme talebinde bulunuyoruz.

Peki Manuel İşlem Gözükmüyorsa;

Siteniz google arama sonuçlarında yok, indexleriniz yada hedef kelimede yok ise ve manuel spam işlemi gözükmüyorsa yapmanız gereken Manuel işlemler için sitenizi denetleme aracını kullanmanız olacaktır bunun içintıklayınız. Yeniden değerlendirme yolladıktan sonra yaklaşık 3 5 gün içinde geri dönüş sağlanıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.