İnternet Ansiklopedisi Geri Döndü (Wikipedi)

İnternet Ansiklopedisi Geri Döndü (Wikipedi)

Efsane”Wikipedi” Geri Döndü. Dünyaca Kullanılan İnternet Ansiklopedisi Wikipedi Türkiye’de Tekrar Erişime Açıldı.

29 Nisan 2017 den bu yana Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından  Türkiye’de erişime kaldırılan wikipedi tekrar açıldı.Birçok dille internetin en büyük ansiklopedisi konumundaki Wikipedi BTK’nın duyurusuyla tekrar hizmet vermeye başladı.Mahkeme kararının sonucunda  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ya (BTK) gitmesinin ardından Wikipedi, 2,5 yıl sonra tekrar hizmet vermeye açıldı.Wikipedi, dün gece  saat 22.30 sıralarında yeniden erişime açıldı.

Peki Wikipedi Nedir?

Wikipedi, kullanıcılar tarafından ortaklaşa olarak birçok dilden meydana gelmiş,bağımsız, reklamsız, ücretsiz, özgür, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır. Sayfaya devamlı eklemeler, silmeler ve değişiklikler yapılabildiğinden dolayı tamamlanmış bir web sitesi diyemeyiz.

BİZ ERİŞEMEZKEN WİKİPEDİA’DA NELER DEĞİŞTİ?

Dijital ansiklopedi Wikipedi’ya 29 Nisan 2017’den beri Türkiye’de erişim yasağındaydı. Bu süre zarfında her geçen gün teknoloji geliştiği için Dijital Ansiklopedide de pek çok teknik güncelleme oldu.Bu güncellemelerin yanı sıra kullanıcı alışkanlıklarını değiştirecek birkaç yenilik de getirildi.

ÖN İZLEME ÖZELLİĞİ 

Wikipedi platforma yaptığı güncelleme ile sayfalara ön izleme özelliği getirdi. Bu yöntem sayesinde makalenin konusunu anlayarak tıklayıp, tıklamama kararı da verilebilecek. Bu özellikle kullanıcılar bir Wikipedi sayfasını okurken metin içerisindeki hyberlink’li (mavi renkli) kelimelerin üzerine geldiklerinde tıklamalarına gerek kalmadan açılan küçük açıklama sayfasıyla bilgiyi ordan hızlı bir şekilde okuyarak öğrenebilecek.

SON ZAMANLARDA MOBİL İÇİN KULLANILAN MEŞUR ÖZELLİK “KARANLIK MOD”

Son zamanlarda android ve ios cihazlarda “Dark Mode” diğer adıyla Karanlık Mod özelliği wikipedide de geri kalmadı.Çoğu uygulama Karanlık Moda geçiyor çünkü Karanlık Modun en büyük avantajı siyah ekran olarak insan gözünü yormamasıdır.Wikipedi de güncelleme sayesinde  iPhone ve iPad kullanıcılar ‘Dark Mode’ (Karanlık Mod) özelliğine kavuştu. Söz konusu özellik özellik cihazlarda hatırı sayılır oranda pil tasarrufu yapılmasına imkan tanıyor.

“TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİK” KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Wikipedia geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye’yi özledik) hasthag’iyle bir kampanya başlatmıştı.

WIKIPEDI NEDEN KAPANDI?

Wikipedi “Suriye iç savaşı’na dış müdahaleler” ve “Devlet destekli terörizm” başlıklarında Türkiye ile ilgili yer alan içerikler sebebiyle 29 Nisan 2017 yılında erişime kapatılmıştı.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.