Laravel Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Laravel Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Laravel Nedir?

Laravel etkileyici ve zarif sözdizimine sahip bir web uygulama çatısıdır (framework’tür). Geliştiriciliğin gerçekte eğlenceli, üretken deneyimlere dayanarak yerine getirilmesi gerektiğine inanır.2015 ve 2016 yıllarında sitepoint tarafından yapılan en popüler framework anketinde üst üste iki sene liderliği göğüsledi.Laravel birçok web uygulamasında kullanılan yetkilendirme, rotalama, oturum yönetimi ve kaşeleme gibi ortak görevleri kolaylaştırarak geliştiriciliğin zorluklarını ortadan kaldırmak amacını gütmektedir.
Laravel, geliştiriciler için, uygulama işlevselliğinden ödün vermeden geliştirme aşamasını memnuniyet verici hale getirmeyi amaç edinmiştir. En iyi kodu mutlu geliştiriciler yazar. Bu hedef için Ruby on Rails, ASP.NET MVC, ve Sinatra dilleri de dahil olmak üzere, diğer çatılardaki güzel özellikler bir araya getirilmeye çalışılmıştır.
Laravel büyük ve kapsamlı uygulamalar için gereken araçları içeren erişilebilir, aynı zamanda güçlü bir çatıdır. Mükemmel ters kontrol kapsayıcısı, etkileyici göç sistemi ve sağlam yerleşik ünite test desteği size geliştirmeyi amaçladığınız uygulama için gerekli araçları sağlayacaktır.

Laravelin özellikleri

Yapısı gereği gerçekten çok sade ve temiz kod yazarak istediğiniz uygulamaları geliştirme imkanı verir.Söz dizimi çok basit ve anlamlıdır. Alışmak için zorlanmazsınız, çabuk öğrenilebilir.Bir kaç işlem barındıran küçük uygulamalardan, büyük kurumsal projelere kadar her türlü web uygulamasını tasarlama esnekliğine sahiptir.OOP ve PHP nin tüm nimetlerinden yararlanır böylece güncel php özelliklerinde oop uygun şekilde çalışırsınız.

Laravel yapısı oldukça basit ve kolaydır. Kısa bir süre içinde öğrenilerek projelerinizi geliştirebilirsiniz. Bağımlılık yöneticisi olarak composer kullanması sebebiyle çakışma olmadan gerekli bileşenleri projenize ekleyebilirsiniz. İçinde hazır bulunan auth mekanızması ile kullanıcı sistemi olan hatta çoklu giriş (müşteri , firma , admin) gibi yapılara kadar destek vermektedir. OOP yapısına uygun olması sebebiyle projenize belli bir zaman sonra bile dönseniz kolay bir şekilde geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Bundan önceki yazımızı okudunuz mu…

PHP Nedir & Nasıl kullanılır? 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.