Paket Programlar Nedir ?

Paket Programlar Nedir ?

Paket Programlar Nedir

Paket program terimleri, paket programlar ne demek? Paket programlar birden fazla fonksiyona sahip olan kendi yükleme uygulamalarına sahip olan yazılımlara denmektedir. Çeşitli yazılım dilleri kullanılabilir. C, C#, C++, Delphi, Java, JavaScript, Pascal, Basic, Cobol, Perl, PHP, ASP, Python, Ada, Fortran, Delphi gibi progrmala dilleri ile hazırlanıyor. Programlama dili ne demek? Programlama dili yazılımcının çeşitli algoritmalar kullanarak bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmanın yoludur. Paket programlara örnekler verecek olursak Ofis Programları, Çizim ve Tasarım Programları, Muhasebe Programları, Resim ve Video Editörü Programları gibi daha pek çok örnek verilebilir.

Paket Programlar Ne İşe Yarar

Önceden saptanmış bir amacı gerçekleştirmek için geliştirilen kullanımı amaç ile sınırlı olan yazılımlar paket program denir. Programlama dilleri kullanarak paket programlar hazırlanmaktadır. Donanım ve yazılımın bir veya daha fazla yapılandırması o programı çalıştırmak için bir tür yol sağlar. Programlama dili uygulamasında iki yaklaşım vardır: Derleme ve yorumlama. Herhangi bir tekniği kullanarak bir programlama dili uygulamak mümkündür. Genellikle donanım üzerinde çalışanlar yazılım üzerinde yorumlananlardan daha hızlıdır. Yorumlanan programların performansını geliştirmek için anında derleme programları kullanılır. Derleyiciden gelen çıktı ya donanım tarafından ya da yorumlayıcı diye adlandırılan programlar tarafından çalıştırılır. Cihaza komut göndermeyi sağlayan, verileri cihaza aktarma stilidir.

Bilgisayarın ilk ortaya çıktığı 1946 yılından beri kullanıldığı alanlar çok büyük bir hızla genişlemiştir. Bilimsel çalışmalara verdiği destek bu konudaki çalışmaları ve elde edilen çıktılar arttırmaktadır. Bilgisayarların yaygınlaşması beraberinde kullanımını bilen insanlara da gereksinim duyulmuştur. Bilgisayarın hem donanım hemde yazılım açısından çok gelişmemiş olduğu yıllarda uzman bilgisayarcılar vardı. Bunlar bilgisayarı çok iyi bilen ve uzun bir eğitimden geçmesi gereken kimselerdi. Çünkü o yıllardaki donanım ve yazılımı geliştirmek karmaşık programlama dilleri bilgisini gerekli kılıyordu. Bu zorluk kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde artmasının önündeki en büyük engellerden birisi idi. Zamanla kullanıcıların daha kolay bilgisayar kullanabilmeleri için pek çok yazılımlar geliştirildi. Bu yazılımlardan birisi de ‘Paket Programlardır’. Paket programlar ilgili konunun uzmanları ve bilgisayarcıların bir araya gelerek oluşturdukları ekip tarafından geliştirilen yazılımlardır. Paket programların temel özellikleri şunlardır:

• Paket programlar önceden saptanmış amacı gerçekleştirmek için yazılırlar. Örneğin matematiksel işlemleri yapmak için Matematiksel Paket program, istatistiksel işlemleri yapmak için İstatistiksel Paket Program veya işletmelerde finansal işlemleri yapmak için Muhasebe Paket programı gibi.

• Paket programlar, bilgisayar kültürü çok fazla olmayan kullanıcılarında bilgisayarın yeteneklerinden yararlanabilmesini sağlar. Bir paket programın veri giriş yapısını ve yöntemini bilen bir kullanıcı ilgili paket programı kullanabilir.

• Paket programlar bilgisayar yazılımı geliştikçe onlarda yeni gelişmelere göre yeniden düzenlenirler. Bu nedenle günümüzde özellikle bilimsel paket programlar her türlü işletim sistemi ve bilgisayarlarda çalışabilir hale gelmişlerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.