Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive-logoResponsive Tasarım , duyarlı tasarım anlamına gelir ve tablet, mobil, bilgisayar gibi farklı piksellerdeki ekran boyutlarında aynı görseli yakalamak için yapılan tasarım türüdür. Eski tasarımlarda karşılaşılan en büyük sorunlarından biri olan uyumluluk sorunu kişilerin masaüstünde güzel görünen tasarımların telefona veya tablete geçtiğinde ekranın çok küçük olması, yazılarının kullanıcı tarafından okunamaması sorunu Responsive tasarımlar ile tamamen ortadan kaldırıldı.

, duyarlı tasarım anlamına gelir ve tablet, mobil, bilgisayar gibi farklı piksellerdeki ekran boyutlarında aynı görseli yakalamak için yapılan tasarım türüdür. Eski tasarımlarda karşılaşılan en büyük sorunlarından biri olan uyumluluk sorunu kişilerin masaüstünde güzel görünen tasarımların telefona veya tablete geçtiğinde ekranın çok küçük olması, yazılarının kullanıcı tarafından okunamaması sorunu Responsive tasarımlar ile tamamen ortadan kaldırıldı.

Özellikle son yıllarda çok hızlı olarak artan akıllı telefon teknolojisininde beraberinde gerektirdiği uyumlu temalar bu günlerde tasarımcılar ve Webmasterlar için büyük önem taşıyor.

resposive-tasarım-300x122

Tabletler için ekran boyutu 960 px
Dikey tutulan telefonlar için ekran boyutu 479 px
Yatay tutulan telefonlar için ekran boyutu 768 px’dir.

Bundan dolayı örneğin bilgisayar için yazılan bir site de fontlar, menülerin boyutları, menülerin açılış şekilleri, reklam yerleşimleri yani bir sitede dikkatinizi çeken ne varsa bilgisayar pikselleri için uyumlu yapılır. Eğer kullanıcı dikey bir telefon ile siteye girdiğinde o fontlar, menüler, reklamlar 479 px’e indirilmeye çalışılacak ve bu da kullanıcıların yazıları görememesini, menüleri kolayca kullanamamasına neden olur. Kullanıcılar yazıyı okuyabilmek için defalarca yakınlaştırması gerekmektedir. Buda hem kullanıcı için zahmetli hemde sitenin genel görünüşü için olumsuz bir durumdur.

Bunu farkeden tasarımcılar ve Webmaster’lar uyumlu temalar geliştirmeye, satın almaya yöneldi. Şuanda bir temada aranan en büyük özelliklerden bir tanesi oldu diyebiliriz. Bunu ilk gördüğümüz sitelerden bir tanesi de Facebook. Daha bir iki yıl öncesine kadar m.facebook.com kullanıcılara ücretsizdi ve telefon ile girdiğinizde tamamen farklı bir site ile karşı karşıya kalıyordunuz. Çok bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için bu bilgi yeterince hatırlatıcı olur diye umut ediyorum.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Avatar
    responsive tasarım cevap

    Responsive Tasarım; kullanılan cihazların çözünürlüğüne göre tasarlanarak, tüm tarayıcılarda aynı ve farklı çözünürlüklerde ekranın kendisini şekillendirmesi anlamına gelmektedir. Son dönemde çok meşhur olan responsive tasarım Yurtdışında yaygın olarak kullanılmaktadır.

    Yazı için teşekkür ederiz. Umarız, responsive tasarım Türkiye’de daha sık ve profesyonel olarak kullanılmaya başlanır.

    6 Mayıs 2015 , 00:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.