Adobe Audition Nedir ?

Adobe Audition Nedir ?

Eskiden Cool Edit olarak malum, Adobe tarafınca satın alındıktan sonrasında adı Adobe Audition olarak değişen program dijital bir ses işleme istasyonudur. İlk sürümü 2003 yılında çıkan programın temel işlevi mix ve mastering’dir.

Adobe Audition son sürümü olan CC ile iyiden iyiye kullanışlı hâle gelmiş ve Adobe Creative Cloud’ın bir parçası olmuştur. Bununla beraber ilk 64-bit destekli sürüm olan Audition CC, Audition CS 6’ya göre çok daha hızlı işleme sürelerine sahiptir. Adobe Audition’ın en önemli özelliği ilgili diğer Adobe yazılımlarıyla tam uyum içinde çalışmasıdır. Örneğin Premiere yada After Effects yazılımlarında düzenlediğiniz videoya ilişik olan ses dosyasında bir işlem yapmak istediğinizde, o sesi tek tuşla Adobe Audition’a gönderebilir ve lüzumlu düzenlemeleri yapmış olduktan sonrasında tekrar kalmış olduğunız yerden devam edebilirsiniz.

adobe-audition-ne-ise-yarar

Adobe Audition’da akla hayale gelmeyecek işler yapabilirsiniz. Amatör ev stüdyolarından ustalaşmış ortamlara kadar her türlü şarkının mix ve mastering işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca plug-in desteği de içeren yazılım bu konuda büyük kolaylık sağlar. Tabii ki sadece müzik piyasasında değil, beyazperde ve video oyunları gibi sektörlerde de kullanılmaktadır.

Adobe Audition yardımıyla vokal kayıtlarını daha anlaşılır hâle getirmek, sesteki dip gürültüleri temizlemek, seste dijital değişiklikler yapmak ve çeşitli efektler vermek mümkündür. Bununla birlikte evde yapacağınız sıradan ses işlemleri için de kullanımını tavsiye edebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.