Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ?

Backlink Nedir?

Backlink nedir

Backlink, dünden bugüne en önemli SEO faktörlerinden birisidir ve olmaya da devam etmektedir. Backlink nedir sorusuna meydana getirilen çok sayıda tanımlama olsa da biz en yalın tanımlamayı yapmak istiyoruz.

Backlink, okuyucuların dikkatini bir siteden diğerine yönlendiren bağlantılardır. Arama motoru örümceleri serp neticelarında sıralama yaparken sayfalara gelen bağlantıları da kontrol eder ve bu doğrultuda arama neticelarında listeleme yapar. Alakadar sitelerden gelen backlinkler sizlere referans niteliği taşır. Bu durum arama motorlarının içeriğinizin kaliteli olduğunu düşünmesini sağlar. Bu da sizlere arama neticelarında daha iyi sıralama almak olarak geri dönmektedir.

Arama motorları bir sayfayı indexine alıp listelerken gelen backlinklere bakar ve bu backlinklerin kalitesine nazaran sıralama yapar. Doğal olarak ki bu sıralama yapılırken gelen backlinklerin ilgi düzeyi de önemlidir. Alaka düzeyi ne kadar yüksekse o derecede iyi sıralama alınır. Arama sonuçlarında çok iyi sıralamalar almak için backlink tek başına yeterli değildir. Sıralamayı etkileyen bunun dışında daha çok sayıda faktör vardır.

En İyi Backlink Yapma yöntemleri

Backlink yapma ilgi düzeyini yakalamayı bilme konusunda tecrübe gerektirdiğinden dolayı çoğu süre dış bağlantı edinmek zorlanmanıza niçin olabilir. Sizlere sunmuş olacağımız en iyi backlink yapma yöntemleri sayesinde artık web sitelerinize daha kaliteli backlink çalışmaları yapabileceksiniz.

1. Dahili Bağlantılar (Site İçi Bağlantılar)

Bazı kişiler site içi bağlantıları backlink olarak görmez ancak yazı içinden vereceğiniz dahili bağlantılar en çok etkiye haiz olan backlink çalışmaları içinde yer alır. Dahili bağlantılar herhangi bir site dışı bağlantı vermeye gerek duymadan tüm bilgilerin ilgili web sitede yer aldığını ifade eder. Bu konum arama motoru örümceklerinin ilgili web sitenin bu alanda kapsamlı bir web site bulunduğunu düşünmesini sağlar.

Kullanılan dahili bağlantılar kullanıcı deneyimini arttırma mevzusundaki en etkili çalışmalardan birisidir. Bu bağlantılar okuyucuların site içerisinde rahat bir şekilde dolaşmasını sağlamaktadır. Ek olarak ilgili alanla eşleşen nitelikteki içeriklere kolay bir halde ulaşılabilinir. Bu arama motorunu herhangi bir yeni aramaya gerek kalmadan okuyucuya tüm bilgileri sunuyoruz şeklinde bir sinyal gönderilmesini sağlar.

Bir makaleye ilgili sektörle alakalı tüm teknik bilgilerin eklenmesi yazının sıkıcı bir boyuta yetişmesina niçin olabilir. Verilen iç bağlantılar hazırlanan öteki makalelere yönlendirilerek içeriğin sıkıcı olmasının önüne geçilebilir. Eğer bir makalenizle alakalı farklı makaleler varsa ana makalenize dahili bağlantı ilave ederek okuyucuların istemeleri durumunda ilgili dahili bağlantılar vesilesiyle öteki bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dahili bağlantılar

Dikkat! Meydana getirdiğimız analizlere gore bir makaleye verilen iç bağlantı sayısının 200’ü geçmemesinin gerekli bulunduğunu tespit ettik. Eğer bir makaleye verilen iç bağlantı sayınız 200’ü geçecek olursa bu konum bir süre sonra filtreye girip sıralama kaybı yaşamanıza niçin olacaktır. Aynı şekilde dahili bağlantı oluştururken sürekli aynı anahtar kelime üstünden bağlantı oluşturulması kelime filtresine girip sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

2. Konuk Yazarlık

Konuk yazarlık, sektörünüzle alakalı öteki web sitelerde içerik yayımlamanız anlamına gelir. İlk bakıldığı zaman gösterilen içeriklerden bağlantı alınmayacağı için bu bir backlink çalışması olarak görülmez. Bu durumdan dolayı konuk yazarlık yapmaktan uzak durun kişiler vardır.

Konuk yazarlık aslında adınızın başka bir platformda geçmesidir. Örneğin sağlık alanında bir web siteye sahipsiniz ve adınızın duyulmasını istiyorsunuz. Bunun için sağlık alanında popüler platformlarda adınız görünecek şekilde yayın yapabilirsiniz. Her ne kadar sitenize bağlantı vermeyeceğiniz türden makaleleri burada yayınlasanız da adınız okurlar tarafından öğrenilecektir. Daha sonra içeriklerinizi beğenen kişiler adınızı arama motorunda arayarak kişisel web sitenize ulaşacaktır.

Bu konum riske girmeden oluşturulan en iyi backlink türüdür. Backlink çalışmalarını kesinlikle yalnız bir bağlantı verme türü olarak görmeyin. Kendisini tanıtabileceğiniz her platform aslında bir backlink yapma yöntemidir.

3. Köşe Yazarlarına bilgi Gönderin

Özellikle haber sitelerinde yer alan köşe yazarları sürekli olarak bilgiye gereksinim duyar. Makale yayınlamadan önce ilerleyen günlerde hangi mevzuları ele alacağını belirten köşe yazarı sayısı çoktur. Sektörünüzle alakalı yazılar yazan köşe yazarlarını bulun ve bir sonraki hasta hangi konuyu ele alacaklarını öğrenin.

İlgili konu web sitenize uyuyorsa köşe yazarının bildirişim detayları üstünden kendisine yayınlanacak olan makaleyle alakalı detayları gönderin ve bu bilgilerin yer aldığı metne web sitenizin URL’sini ilave edin. Köşe yazarı tabi ki verdiğiniz bağlantıyı hazırladığı köşe yazısına eklemek zorunda değildir. Gönderdiğiniz detayları alıp verdiğiniz URL’yi köşe yazısına ekleyecek olan köşe yazarları da vardır. Pes etmeden sürekli olarak köşe yazarlarına URL’nizin yer aldığı detayları göndermeniz kaliteli backlink elde etmenizi sağlayabilir. Bunun size hafife alınmayacak kadar çok yararının olacağına kararlı olabilirsiniz.

4. Blog ve Forum Yorumları

Belirli bir alanda yayın icra eden bloglar ve forumlar kimi vakit yetersiz düzeyde bilgi verebiliyor. Bu tip durumlarda yetersiz olan bilgilerin büyük kısmı kullanıcı yorumlarıyla tamamlanıyor. Sektörünüzle alakalı gösterim meydana getiren blog ve forumlara yönelip buradan yorum yapma kanalıyla bağlantı alabilirsiniz.

Yahoo Answers ve Google grupları çok sayıda bilginin verildiği platformlardır. Buralarda sorulan sorulara web site URL’nizi bırakarak yorum yapmanız güçlü ve organik trafik çeken dış bağlantılar edinmenizi sağlayacaktır.

Yorum backlink

data: Yorum bırakırken ilk yorum yapan fert olmaya özen gösterin. Geri planda kalan yorumlarda yer edinen bağlantıların tıklanabilirliği çok düşüktür. Bu yüzden eski yazıları hortlatıp yorum yapmanın hiçbir anlamı yoktur.

5. Blogger İncelemeleri

Günümüzde biroldukça blogger inceleme yazısı yazmaktadır. Bloggerların araştırma yazısı yazdıkları platformlar backlink almak için ideal yerlerdir. Öncelikli olarak yapmanız ihtiyaç duyulan şey web sitenizle alakalı bir alanda inceleme yazısı yazan blogger bulmak olmalıdır.

Her alanda popüler olan doğrusu belirli bir takipçi kitlesine sahip blogger vardır. Sizlerin hedefinizde popüler olan bloggerlar yer almalıdır. Popüler bir blogger bulduktan sonra kendisiyle bildirişime geçin ve web sitenizle alakalı araştırma yazısı yazmalarının mümkün olup olmadığını mesele.

İletişim esnasında mutlaka kibar bir dil kullanın. Samimi bir sohbet içerisine girmeniz blogger tarafından inceleme yazısının yazılmasını kolaylaştıracaktır. Eğer blogger teklifinizi kabul etmezse ücret teklif edebilirsiniz. İnceleme yazıları üstünden edineceğiniz backlinkler SEO çalışmalarınızda size büyük katkı elde edecektir.

6. Kapanan Web Sitelerin Bağlantılarını Bulun

Çeşitli yönetimsel problemlerden dolayı bir zamanlar popüler olan web siteler kapanabilmektedir. Bu tip durumlarda ilgili web sitelerin sahip olduğu backlinkler sizin için bir avantaja dönüşebilir.

Öncelikli olarak web sitenizle alakalı yayınlar icra eden, gösterim yaşamına son vermiş bir web siteyi bulun. Daha sonrasında backlink analiz programları vesilesiyle bu web sitenin kaliteli bağlantılarını tespit edin. Kaliteli bağlantıların yer aldığı web sitelerle mesajşime geçerek makale içerisinde yer alan bağlantının kırık olduğunu, ilgili bağlantı yerine web sitenizde yer alan alakalı bir makaleyi kullanabileceklerini belirtin.

Kapanan site backlink

data: biroldukça backlink çözümleme aracını kullanıyor olsam da kapanan sitelerin backlinklerini belirleme konusunda semrush kullanmanızı öneririm.

İletişime geçtiğiniz web site uygun görecek olursa ilgili kırık bağlantının yerine sizin web sitenizin bağlantısını koyacaktır. Bu yöntem yardımıyla hiçbir ücret ödemeden kaliteli backlinkler edinmeniz mümkündür.

7. Sizden Bahseden internet sayfaları Bulun

Ürün veya hizmetlerinizin kaliteli olması çeşitli dijital platformlarda sizden bahsedilmesini sağlayacaktır. Kimi durumlarda hiç bağlantı vermeden yalnız web site adı paylaşılarak sizden bahsedilir. Şimdiki hedefiniz URL olmadan sizden bahsedilen platformları bulmak olmalıdır.

Sizden bahseden internet sayfaları

Yukarıdaki örnekte olduğu şekilde sizin web sitenizden de bahseden platformlar var ise, kaliteli bağlantı edinmek için ilgili platformlarla bildirişime geçin.

Sizden bahsedilen bir platformu bulunca mesajşim bölümünden ilgili web sitenin sahibiyle iletişime geçin. Burada benden bahsetmişsiniz, kaliteli ürün ve hizmetlerimizden insanların faydalanması için bu makale içine web sitemizin bağlantısını ekleyebilir misiniz diyin. Genel anlamda nazik bir dil kullanılması çoğu süre pozitif yönde geri dönüş alınmasını sağlayacaktır. öteki birçok yöntemimizde olduğu benzer biçimde bu yöntemde de hiçbir harcama yapmadan kaliteli backlink elde etmek mümkündür.

8. Google+ Kullanın

En önemli sosyal medya platformlarından birisi olan Google+ hesabınız yoksa en kısa süre içerisinde edinmeye bakın. Google+ üstünden paylaşım yaparak dofollow olan kaliteli backlinkler edinebilirsiniz.

Hesabınızda aktif olduğunuz zaman Google+ üstünden yapmış olduğunuz paylaşımlar kaynak kodunda nofollow olarak görünüz. Hesabınızdan çıkış yapmış olup ilgili Google+ sayfasındaki paylaşıma bakmış olduğunuzda meydana getirilen paylaşımdaki URL’nin dofollow olduğunu görürsünüz. Kaliteli tesir yakalamak için arama motoru örümceklerinin bunu dofollow olarak göreceğini ve sıralamalarınızda ciddi iyileşme olacağını bilmelisiniz.

Ek olarak Google+ hesabı üstünden paylaşım yaparak belirli bir takipçi kitlesine ulaşırsınız. Bu da vakit içerisinde kitlenizi büyütüp organik trafiğinizi arttırmanızı sağlayacaktır. Günümüzde SEO çalışmalarında mutlaka Google+ hesapları kullanılmalıdır.

9. Sosyal Medya kullanımısosyal medya

yalnız arama motoru kaynaklı bir organik trafiğinizin olması, yaşanmış olan algoritma güncellemeleri sırasında meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz etkilenmenize niçin olabilir. Sosyal medya hesapları üstünden yapacağınız URL paylaşımları organik trafiğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal medya hesapları elbette sadece backlink açısından değerlendirilmemektedir. Buralarda yapacağınız paylaşımlar sayesinde marka bilinirliğiniz artacaktır. Bu da insanoğluın arama motoruna direkt olarak işletmenizi yazıp web sitenize girmesini sağlayacak önemli bir husustur. Marka bilinirliğine olan etkisinden dolayı backlink çalışmalarında mutlaka toplumsal medya kaynakları kullanılmalıdır. Kullanabileceğiniz toplumsal medya platformları arasında Google+, facebook, Twitter, Linkedin ve Pinterest baş sırada yer alabilir.

10. Paylaşılabilir Kaliteli İçerik Oluşturulması

meydana getirdiğimız araştırmalara gore verilen bilgilerin kaliteli olduğu sayfaların öteki web siteler tarafından kaynak gösterilerek paylaşılma olasılığı diğerlerine oranla daha fazladır. Backlink yaparken doğal bağlantılar edinebilmek adına hazırlanan içeriklerin bilgi açısından kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

Paylaşılabilir içerik

kimi zaman web site sahibi herhangi bir backlink çalışması yapmadan yalnız içeriklerinin kaliteli olmasından dolayı kaliteli geri bağlantılar kazanabilmektedir. İçeriğiniz iyi olduğu müddetçe kaliteli platformlarda bağlantılarınızın yer alacağından kararlı olabilirsiniz.

Uyarı! Içeriklerinizin gerçekten de kaliteli bulunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle web sitenizde yer edinen yazı sayfalarında toplumsal paylaşım butonlarının yer almasına özen gösterin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.