Daemon Tools Nedir ?

Daemon Tools Nedir ?

Daemon Tools Nedir ?

Daemon tools bir bakıma bilgisayarı kandırma programı şeklinde bir şeydir. Insanın biri bir oyunu alır onu cracklar partlara ayırır felan sonrasında en son .Iso şekline getirir. Onu yükler internete bizde o dosyayı indirip Daemon Tools programı ile açarız ve karşımıza sanki bilgisayara bir CD/DVD takmışız şeklinde bir ekran gelir. İşte buna da sanal sürücü denir.

Daemon Tools’un Yararları Nelerdir ?

  • Erişim hızı CD/DVD’lere gore daha süratlidır. Çünkü; bir CD/DVD taktığınızda çizikler yada vs. Bozukluklar olabilir. Eğer siz bunu Daemon Tools’tan açarsanız. Bilgisayar bu dosyayı hard diskinden okuduğu için daha hızlı olur.

 

  • Laptop kullanıcıları eğer oyun, film vs. Yüklemek felan isterse CD/DVD taktığında bu extra pil gücüne niçin olur ve pil kullanım süresi azalır. Eğer Daemon Tools kullanarak bu işlemi gerçekleştirirseniz extra bir güç yitirilmesine niçin olmaz.

Daemon Tools’u Nereden İndirebilirim ?

Daemon Tools’u İndirmek için tıkla.

Daemon Tools Nasıl Kullanılır ?

Nasıl Kullanılır?

Daemon Tools’u yükledikten sonra açtığınızda ilk olarak yukarıdaki gibi bir pencereyle karşılaşacaksınız. Burada yapmanız gereken kırmızı ile işaretlenmiş alandaki + butonuna tıklamanız. Tıkladıktan sonra küçük bir ekranda sizden açmak istediğiniz dosyayı bulmanızı isteyecektir.

Bu ekranda açmak istediğimiz dosyamızı buluyoruz ve “Aç”a tıklıyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra seçtiğimiz ISO dosyası programın üst kısmında yerini alır. Şimdi bu dosyayı sanal sürücümüze takmamız gerekiyor. Bunun için dosyaya sağ tıklayıp -eğer programı İngilizce kullanıyorsanız- “Mount” seçeneğine geliyoruz. Programınız Türkçe ise “Yerleştir” yazar.

“Mount” ya da “Yerleştir” seçeneğine mouse ile geldiğimizde, eğer birden fazla sanal sürücü varsa, hepsini listeler. Daemon Tools programı ile birden fazla sanal sürücü oluşturabileceğinizi unutmadan söyleyelim. Eğer tek sürücü varsa lise belirmez. Eğer birden fazla sürücü varsa, listeden hangisini istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Genelde kullanıcıların birden fazla sürücü oluşturmalarındaki amaç ISO dosyalarını sürücüden çıkarmak istememeleridir çünkü belli durumlarda ISO dosyasının içerdiği program, dosya sürücüde değilken çalışmayabilir (bazı oyunları oynayabilmeniz için diskini takmak zorunda olmanız örneği pek yerinde olur). Siz de benzeri sebeplerle ISO dosyanızı çıkarmak istemiyorsanız yeni bir sürücü oluşturup yeni ISO’larınızı o sürücüye yükleyebilirsiniz.

Yerleştirdikten sonra bilgisayarınız sürücüsüne bir disk takılmış gibi davranır ve otomatik çalıştır modu etkinse, ekrana ISO dosyasına ne yapılacağını soran bir pencere çıkarır. Eğer otomatik çalıştır modu etkin değilse, “Bilgisayarım“a girip yerleştirdiğiniz ISO dosyasını alt kısımda görebilir, çalıştırabilir yahut içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

ISO dosyasıyla işinizi bitirdikten sonra eğer dosyayı çıkarmak isterseniz Daemon Tools program penceresinden dosyanıza sağ tıklayıp “Unmount” ya da “Çıkar” demeniz yeterli. Herhangi bir ISO yüklü olmasa bile sanal sürücünüz siz silmediğiniz sürece daima “Bilgisayarım”da görünür. Daemon Tools programını edinmek için:

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.