Dreamweaver Nedir ?

Dreamweaver Nedir ?

Dreamweaver Nedir ? Nasıl Kullanılır ? 

Web sayfaları HTML adındaki bir bilgisayar dili ile oluşturulur. Bir web sayfasına ilişik kodlara bakınca ilk görüşte anlayamayacağımız yazılar görürüz. Normalde bir metin editörü ile web sayfası yapılabilir. Ancak bunun için HTML dilini bilmemiz gerekir. Aslında web sayfası yapmak için bu dili öğrenmek gereksizdir çünkü bu işi tek başına icra eden programlar mevcuttur. Bunların genel adı “Html Editörü” dür. Dreamweaver’de bunlardan biridir. Bu editörler bizlere görsel bir çalışma ortam sunarlar ve hepimiz aynen bir web sayfası görünümü ile programda sayfalarımızı oluştururuz. Bu programlar bizim meydana getirdiğimız herşeyi arkaplanda HTML’ye çevirirler. Icra ettiğimız sayfayı explorer ile açınca programda meydana getirdiğimız sayfa aynen karşımıza çıkar. Bu sayfayı tekrar editör programda açıp değişimler yapabiliriz. Ençok kullanılan Html Editöleri Dreamweaver ve Frontpage’dir. Bunların dışında Namo, Visual Page şeklinde değişik proramlarda mevcuttur. Sadece biz burada bu programların en iyisi olarak kabul edilen Dreamweaver’i anlatacağız. Dreamweaver bugün en amatörden en profesyonele birçok webmasterin tercih etmiş olduğu bir programdır. Çünkü öğrenmesi ve kullanması sıradan bir program. öteki Html Editörleri ile kıyaslandığında sayfa yaparken bizlere sunduğu özellikler oldukça iyidir. Dreamweaver’i yapan Macromedia firması web’te bir standart haline gelen FLASH formatının yaratıcısı olduğu için birçok Macromedia uygulaması ile sorunsuz bir bütünlük sunmaktadır.
Programın temini ve kurulumu;Dreamweaver lisanslı bir programdır. Haiz olmak için para ile satın almak zorundayız. Fakat internetten yada www.adobe.com dan 30 günlük deneme sürümünü indirebiliriz. Bu sürümde hiçbir kullanım kısıtlaması yok fakat programı bir tek 30 gün kullanabilirsiniz.Programın kurulumu öteki programlar ile aynıdır.Programı arzu ettiğiniz bir dizine kurup çalışmaya başlayabiliriz.

Çalışma Ortamı;
Programı ilk çalıştırdığımızda karşımıza bir sürü palet (ufak pencereler) gelecektir. İlk bakışta bu biraz gaslınüzü korkutabilir sadece bu tarz şeylerin birçoğunu ileriki seviyelerde kullanacağımız için kapatabiliriz. Bu paletlerden yalnız iki tanesinin açık kalması bizlere yetecektir. Bu paletler “Objects” ve “Property”‘dir. Büyük olan ana pencere ise bizim sayfalarımızı yapacağımız “Document Window” dur. Objects paleti sayfalarda kullanacağımız nesneleri eklemek için kullanılır. Bu nesneler; tablo,fotoğraf,flash v.B. Dir. Property ise seçili olan öğelerin özelliklerini değiştirmek için kullanılır. Bu özellikler;resimlerin boyutlarını değişiklik yapmak,yazı ve resimlere link vermek şeklinde şeylerdir.

Menu Bar (Menüler);
Her programda olduğu gibi Dreamweaver’da da ust barda menüler vardır. Programda yapılabilecek herşey bu menulerde mevcuttur.
File Menüsü;
Dosya işlemlerinin yapıldığı menüdür. Yeni bir sayfa oluşturmak,kaydetmek,varolan dosyayı açmak şeklinde işlemler yapılır.
Edit Menüsü;
Döküman ile ilgili menüdür. Kopyala,yapıştır,tümünü seç,bul ve değiştir şeklinde işlemlerin yanısıra Dreamweaver’in genel özelliklerini değiştirebilmek için kullanabiliriz.
View Menüsü;
Çalışma sayfasının görünümünü düzenler. Sanal ızgara, cetvel, kenarlıklar şeklinde yardımcı öğelerin kullanılabilmesini sağlar.
Insert Menüsü;
Sayfaya nesne eklemek için kullanılır. Objects penceresinin menü şekline getirilmiş halidir.
Modify Menüsü;
Sayfalarda varolan elemanlar üzerinde değişiklik yapmak için kullanılır. Bu değişimler;kütüphane, çerçeve ayarları, katmanlar, sayfa özellikleri v.B.
Text Menüsü;
Sayfadaki karaktersel ifadelerin düzenlenmesini elde eden menüdür. Bu düzenlemelerden bazıları;yazım denetleyicisi (ingilizce), yazıya ilişik font, renk, stiller v.B. Dir.
Commands Menüsü;
sürekli tekrarlanan işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlamak için kullnılır. Bu menü ile bir buyruk listesi oluşturabilir, düzenleyebiliriz.
Site Menüsü;
Dreamweaver ile meydana getirilen sayfalar birbirinden bağlarımsızdır. Bunları bir sihirbaz ile düzenleyip site haline getirebiliriz. Böylece sayfalar arası bağlantılar kontrol altına alınabilir.
Window Menüsü;
Programda varolan paletleri açıp gizlemek için kullanılır.
Help Menüsü;
Programa ilişik yardım menüsüdür. Ayrıca Dreamweaver ile ilgili internet bağlantıları yer almaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.