Experience Design Nedir ?

Experience Design Nedir ?

Experience Design Nedir?

Adobe Experience Design, (UI ve UX) yani Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimini bize daha hızlı bir şekilde üretip aynı zamanda ortaya çıkan projeyi PC ve uyumlu Mobil cihazlarda bunu test etmemizi sağlayan uygulama olarak tanımlayabiliriz.

 

Sketch ile farkı Nedir ?

XD ve Sketch programları aynı çalışma mantığına sahiptir. Fakat aradaki en büyük fark Sketch sadece Mac OS işletim sisteminde çalışırken Adobe XD her iki platformda da çalışabilmektedir.

 

 

Lisans Ücreti Nedir ?

Adobe 2016 yılından itibaren kullanıcıların deneyimine sunduğu XD programı için lisans ücreti talep etmemektedir.

Experience Design Nedir?, Experience Design

•Arayüzü çok sadedir.

•Kullanımı esnasında ram kullanımını minimumda tutarak performans odaklı çalışıyor

•Objelere daha rahat müdale edilebiliyor.

•Adobe Illustrator gibi vektörel tabanlıdır. Bu sayede daha net bir görüntü alabilirsiniz.

•Objelerin konumlarını, ister Photoshop’da ki gibi layer ekranından yapabiliyoruz. İster Adobe Illustrator gibi kısayol kullanarak ya da yine mouse kullanarak açılan menüden geçişleri sağlayabiliyoruz.

•XD menüsünden olması gereken IOS, Android ve Windows UI Kit’leri indirmek için yönlendirme yapıyor ve araştırmaya gerek kalmadan hızlıca objelere ulaşabiliyoruz.

 

 

1.Ana Obje Tanımlama

Herhangi bir objeye (Make Symbol) tanımlaması atanabiliyor. Örneğin Mobil uygulamada “Header” kısmına tanımlama yaptık ve birden fazla yerde değişiklik yapmak yerine bu özellik ile tek yerden “Header” kısmına müdahale edebiliyoruz.

 

2.Dinamik Listeler

Listelemeyi otomatik olarak kopyalama özelliği, bu özellik sayesinde örneğin bir video ya da haber listeleme kısmında sadece tek bir satırın tasarımını yapmamız yeterli oluyor. Otomatik hale gelmesi için ise bu objeleri grup yapmamız gerekiyor.

 

3.Dışa Aktarma

Oluşturduğumuz tasarımları export alırken yani dışa aktarırken tüm projeyi hangi cihaz boyutunda çalışıyorsak o boyutlarda SVG, PNG gibi formatlarda bize veriyor. Tasarım çıktılarını alırken IOS için 1x, 2x, 3x Android platformu için ise kendi değerleri ile belirttiğim formatlarda çıktı alabiliyoruz. Bu da bizi diğer Adobe uygulamalarına nazaran büyük bir yükten kurtarıyor.

 

4.Canlı Önizleme

Geliştirmekte olduğumuz mobil tasarımları işletim sistemi Mac OS olmak şartıyla IOS ya da Android cihazlarda içerisinde uygulama yüklüymüş gibi bir Prototype çıkararak uygulamada ki tüm davranışları canlı olarak görmemizi sağlıyor.

 

5.Grafik ve Tablolama

Adobe XD ile Tablolama veya Analiz ekranları tasarlamak Adobe Photoshop’a oranla çok daha basit ve kolay bunun en büyük etkeni ise otomatik kopyalama ve çalışma mantığıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.