Macromedia Flash Nedir ?

Macromedia Flash Nedir ?

Hemen derhal her bilgisayarda yüklü olan bir yazılımdan flashtan bahsetmek istiyorum.Flash Macromedia şirketinın çıkarmış olduğu ve gerek internette gezinenler gereksede webmasterların ve grafikçilerin gözdesi olan Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir grafik programıdır. Her şey önce Macromedia firmasının 1997 yılına Future Splash Animator adlı programı satın almasıyla başladı.

Daha sonrasında bu program yeni adıyla kısaca Flash’ın ilk sürümü olan 2.0 olarak karşımıza çıktı. Daha ilk seneninı tamamlamadan 1997 senesinde Macromedia Flash 3.0 geliştirdi. Hiç kimsenin onun bu kadar yaygın olacağını ummadığı programla hazırlanmış pekoldukça site, ziyaretçilerine cezbedici, özel, çarpıcı, ilginç ve eğlenceli bir şekilde kendilerini sunarak onların daha uzun süre sitede kalmasını sağlıyorlardı.

1999 senesinde Flash 4.0 piyasaya sürüldü. 2000 senesinde Flash 5.0 , 2002 yılındada Flash Mx (6.0), 2005 senesinde Flash 8 ve son olarak 2007 yılında Flash CS3(Adobe) çıktı.Çıktığı yıldan beri yoğun rağbet gören bu program, gösterdiği performansla önümüzdeki yıllarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Flash çalışma tekniği olarak vektör grafik kullanıyor. Flash animasyonlarının, çizgi filmlerinin, efektlerinin temelinde aslında matematiksel işlemler yer ediniyor.şu demek oluyor ki Flash’ta çizdiğimiz her şey aslında tek tek piksellerden oluşturulmak yerine ,tamamen matematiksel denklemler üzerine kurulu oluyor.Bu nedenle flash ile çizdiğimiz bir nesneye istediğimiz kadar zum yapalım düzgüsel piksellerden oluşan grafiklerdeki oluşan basamaklı görüntü görülmez.

Flash ile birlikte Macromedia grafiksel animasyonları ve arayüzleri yaparken daha kullanıcı dostu ve etkileşimli yapıya haiz olması için ActionScript adı verilen bir dili de kullanmamıza olanak sağladı.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.