Mail Server Nedir

Mail Server Nedir

Mail Server Nedir

Gelişen teknolojik gelişmelerin ardından gündelik hayatımızda çok sık ihtiyaç duyduğumuz mail server, hayatımızın daha kolay bir hale dönüşmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Peki, hayatımız için bu kadar büyük bir hale dönüşen mail sunucu nedir?
Ülkemizde haberleşme sisteminin ana çekirdeğini tamamlayan sisteme mail server adı verilmektedir. Yanı kısaca mail server çoklu cihazlar ve cpu sistemlerine destek amacı yürüten bir tamamlayıcı olmaktadır. Dünya da ve ülkemiz de yaşanan e-posta sıklığı güvenlik tedbirlerinin yüksek safhalarda alınmasına yol açmıştır.
Donanımsal anlamda daha önemli bir hale gelerek destek vermeye başlayan mail server, filtre kullanımları gibi pek çok anlamda referans vererek önemini farklı boyutlara taşımıştır. Kolay yoldan bilgi alışverişinin gerçekleşmesin de erken olan mail server antivirüs, anti spam sağlayıcılara aktarılmaktadır.
mail-protokolleri-nelerdirGünümüzde artık pek çok insanın kolaylıkla elektronik posta alım ve göndermelerini sağlayarak, bilgi alış -veriş işlemlerinde ihtiyaç haline dönüşen bir yazılım sistemi olmuştur. E-posta dalı altında pek çok uygulamaların kapsandığı hmail server, postfix, qmail ve exchange gibi uygulamalarda posta alım gönderme işlerinin sağladığı çekirdek yazılımını içermektedir.
Mail serverin sağladığı özellikler;
Güvenli bir şekilde e-mail uygulamalarının yaşanması
Antivirüs ve anti spamların entegre edilme işlemi
Gerçek zamanda mesajlaşma olanağı
Dosya değişimleri gibi daha pek çok uygulamalar mail server içerisinde yerleşerek hizmet haline çevrilmiştir. Mail server ile
İnstant messaging
ftp server
voIp server
Web server akışı kazanılırken antivirüs ve spam devre dışı bırakılmaktadır.
Mail hizmetlerinde servis hizmeti üç ana başlık altında sıralanmaktadır. Bunların smtp, pop3, imap olduğunu belirtebiliriz. Bu servis hizmetlerinin kullanım alanlarını ve özelliklerini şu şekilde sıralamak istersek;
Smtp: Mail gönderimi sırasında protokol sunucu ile bir iletişim halinde olarak, mail gönderim anında bilgisayarda işlem gören ilk servis smtp olmaktadır. Smtp sunucusuna bağlanılma eyleminin dışında ad, soyad ve şifre işlemlerinin bitiminin ardından mail diğer sunucu ile bağlantıya geçerek Outlook, kmail, Eudora gibi yazılımlar aracılığı ile mail gönderim işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Pop 3: Bu servis ağı mail alım işinde görev yapmaktadır. Pop3 aracılığı ile mail alma ve gönderme işlemleri rahatlıkla sağlanabilmektedir.
Imap: İletişimin yaşandığı bir e-mail yazılımıdır. Eğer malinizi silme işlemine yöneldiğiniz takdirde aynı şekilde sunucudan da silinme söz konusu olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.