Whatsapp’ın Sevilmeyen Özelliğinde Geri Adım

Whatsapp’ın Sevilmeyen Özelliğinde Geri Adım

Bir süredir Whatsapp’a reklam özelliğini entegre etmeye hazırlanılıyordu ama şirket bu projeyi geçici süreyle rafa kaldırdı.

Sosyal Medya denildiğimi ilk akla gelen dünyanın en çok kullanılan uygulama sınıfında yer alan Whatsapp ‘da yeni bir özelliğe gidilmek isteniyordu ama şuan bu özellik rafa kaldırılmış durumda. Facebook‘un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp  1.5 milyar aktif kullanıcısı ile dijital dünyanın en çok kullanılan uygulamalarının başında geliyor.

Ancak bukadar kullanıcı olmasına rağmen platform bu durumdan henüz gelire dönüştürecek bir model geliştirebilmiş değil. İlk  çıktığı yıllarda (2010) 0.99 dolar ücrete sahip olan platform 2014 yılında 22 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılınca uygulama ücretsiz olarak sunulmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz aylarda uygulama gelir elde etmek adına WhatsApp‘ta reklam gösterimini mümkün hale getirecek bir güncelleme üzerinde çalışmalar yapmaya başlamış ve şirketin bu yıl içinde bu özelliği kullanıma sunması bekleniyordu.Ancak bu uygulamada Facebook bu projeyi kaldırılmasını söyledi.

Bunula beraber, Facebook platformunda aynı Instagram’da olduğu gibi reklam gösterimi yapılmasını sağlayan proje bulunuyor ve arka planda çalışmaları devam ediyor. Bununla birlikte Facebook kısa vadede gelir elde edebilmek için başka bir proje üzerinde çalışmalar başlatmış durumda. Buna göre, şirketler ve WhatsApp  kullanıcıları birbirleri ile iletişime geçmelerini sağlayacak bir güncelleme üzerindeçalışmaları mevcut.Proje tamalandıktan sonra eğer tesleri geçer hayata geçirilirse şirketlerden bu özelliği kullanmaları için ücretli hale gelecek .

Ama söz konusu özelliğin ne zaman kullanıma gireceği veya şirketlerden istenilecek ücret hakkında henüz detay bulunmuyor. Henüz konu ile ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da Facebook’un gelen tepkiler sonrası böyle bir karar aldığı iddia ediliyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.