Makale Yazısı Hizmeti

seo_icon1Tanıtım yazıları, bir ürün, hizmet ya da siteyi tanıtan ve içerisinden tanıttığı alana doğru linkler içeren bir seo uygulaması olup son günlerde en popüler yöntemler arasında bulunmaktadır. Ancak tanıtım yazılarından en fazla verimi almak için dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunuyor. Bu konulara dikkat etmediğimizde tanıtım yazıları istediğimiz etkiyi verip sıralamalarda sitemizi yükseltmiyor.

Her şeyden önce tanıtım yazısının neden faydalı olduğunu anlamaya çalışalım. Google prensip olarak bir bilgisayar programı olduğunun farkında olduğundan bir siteyi sıralamalarda yükseltmek için diğer sitelerden gelen linkleri yani referansları kullanmaktadır. Yani ne kadar çok farklı insan sizin sitenizi önermişse Google gözünde siteniz o kadar değer kazanmaktadır. Google populist yaklaşır ve popüler olanı üst sıralara taşır.

Bununla birlikte Google Türkçe bilmektedir!  Hem de senden benden çok daha iyi bilmektedir. Bunun anlamı şudur. Anlamsız bir makaleden sizin sitenize verilecek bir link sadece sizin trustrankinizi düşürür ve bunun sonucunda Google sıralamalarınızı bile kaybedebilirsiniz. Google ne kadar iyi ve kaliteli makaleden size link gönderiliyorsa sitenizi o kadar önemsemektedir. Bu, her 3 köşe yazarından birinin gidip gördüğü bir restoranı köşesinde yazması gibi bir şeydir. Oraya giden binlerce insan oturup yazsa da bir tek köşe yazarının yazısı kadar etkisi olmayacaktır. Bu, kaliteli bir makalenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Google düzgün Türkçe bile yazamayan birinin 4-5 cümle ile önerdiği siteyi değil, Türkçe’ye tamamen hakim, anlatmak istediklerini en iyi şekilde anlatma becerisine sahip insanların önerilerini dikkate almaktadır. Google “Bu adam bu kadar iyi yazabiliyorsa ve bu siteyi tavsiye ediyorsa mutlaka bir bildiği vardır. Öyle ise yukarıda sıralanmalıdır.” demektedir.

Google tarafından bu kadar önemsenen makaleleri nasıl yazacağız? Asıl soru budur aslında. SEO’nun en önemli özelliği doğal gözükmesi gerekmesidir. Bizim de her şeyden önce doğal bir makale yazmamız gerekmektedir.

Bir blog sahibi bir ürünü nasıl tanıtır? Oturup önce ürün ile ilgili araştırmalar yapar, kaliteli bloggerlar ürünün fotoğrafını  çeker ve bloglarına koyarlar. Google işte böyle orijinal ve dopdolu tanıtım yazıları istemektedir. Doğal ve yeterli uzunlukta – ki 200 ile 500 kelime arası normal bir makale uzunluğudur – olan bir makalede her cümlenin, EVET HER CÜMLENİN özgün olması gerekir.

Makalenin mutlaka ve mutlaka bir fotoğraf içermesi ve bu fotoğrafın mümkün mertebe internetten bulunmaması çok büyük bir önem taşır. Demiştik ya, blogger oturur ürünün fotoğrafını çeker ve Google tarafından daha önce hiç rastlanmamış bir fotoğrafın sayfa üzerindeki kalite arttırıcı etkisini tahmin bile edemezsiniz.

Google, “Eğer Google olmasaydı bunu hakikaten sitene koyar mıydın?” diye sormaktadır. Eğer cevap hayırsa bunu sakın ama sakın makalenize koymayın. Hiçbir aklı başında insan makalesine H1 tagı atıp buna bir de link verme gibi bir saçmalığa kalkışmaz. Bu her şeyden önce ziyaretçiyi rahatsız eden bir konudur ve arama motoru diye bir kavram olmasaydı hiç kimse bu şekilde davranmazdı. Google işte tam da bunu istiyor: Kullanıcılara yönelik içerik üretin!

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta linklemelerdir. Tanıtım yazısı içerisinden asla ama asla aynı adrese hem de ana sayfa url’sine birden fazla link verilmemelidir. Google botu zaten aynı sayfa içersindeki birden fazla tekrarlanan url’yi sadece bir kez ziyaret etmektedir!

Eğer  ana sayfaya ille de 2 tane link vermek istiyorsak birini http://www.siteadi.com diğerini ise http://www.siteadi.com/index.php olarak vermeliyiz. Bununla birlikte aynı yazı içerisinde birden fazla siteye link vermemeliyiz. Bu Google’ın gözünde makaleyi yazan kişinin kafasının karışık olduğu izlenimi doğurmakla birlikte, yazıdan çıkış yapılan sitelere giden kaynağı da eşit sayıda böler. Bu nedenle bu uygulamadan katiyen kaçınılmalıdır. Aynı yazı içerisinde aynı sitenin ana sayfasına ve maksimum 3 de alt sayfasına link verilebilir. Daha fazla link vermek Google’ın yazı üzerindeki konsantrasyonunu düşürecektir. Uygulanması gereken bir diğer püf noktası ise “indexsiz url” kullanımıdır. İndexsiz url, sitenin adresinin doğrudan linklenmesidir. http://www.siteadi.com şeklinde herhangi bir kelime üzerinden verilmeyip, title bile içermeyen bir linktir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi indexsiz url makalesinden edinebilirsiniz.

Bu saydıklarımıza dikkat etmeniz halinde tanıtım yazılarınızdan alacağınız verim kat ve kat artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: